Anglie Francie Nemecko Madarsko Italie Jamajka Slovensko Spanelsko Turecko Skotsko Sardnie Cesko Bulharsko Andorra Monako Vatikan Slovinsko Chorvatsko Bosna Rakousko Belgie Jersey Gibraltar

Monday, July 13, 2009

Zdravotnictvi ve Velke Britanii

Zdravotnictvi ve Velke Britanii
A je to zase tady. Jak je mym zvykem, cas od casu pridam na blog par mouder v domneni, ze si je nekdo nekdy precte, a ze mu treba pomuzou. Nuze, dnes to bude o zdravotnictvi.
Prvne, zdravi mame jen jedno a je dobre se o nej postarat. V tomto smeru neni Anglie zadny raj na zemi, ale pokud se clovek postara, tak mu stat pomuze.
Takze prvni vec - o zdravi se clovek stara sam - nikdo mu nic nenarizuje, nenakazuje a tak. Na druhou stranu, stat mu v tomto snazeni velmi pomaha. Pomaha mu az tak, ze zakladni zdravotni pece je zdarma! Ano, pokud clovek jde k doktorovi, tak neplati vubec nic. A co vice, zdravotnictvi je placene primo z dani, takze clovek nemusi byt tzv. pojisten, aby mel pristup ke zdravotni peci. Asi si hned polozite otazku, proc se tedy v Anglii neleci cela Evropa. No odpoved je, ze abyste meli narok na osetreni zdarma, musite splnit jednu podminku. Tou je bud trvaly pobyt na uzemi Velke Britanie, nebo musite mit EHIC karticku, pokud jste v Britanii na navsteve.
Trvaly pobyt je velmi zajimava vec (asi se o ni jeste nekdy rozepisu) ale v zasade je to spis vas pohled na misto, kde zijete. Trvaly pobyt neni na zadnem papire, nemate na nej stempl, lidove receno. Trvaly pobyt je to, kde se zdrzujete, nebo hodlate zdrzovat vetsinu casu. Dalo by se tedy rict, ze okamzikem kdy se prestehujete do Anglie s tim, ze tu chcete dlouhodobe zustat, je vas trvaly pobyt v Anglii. A tim padem mate narok na osetreni zdarma. Jasne, ne? :-)
Tak a od ted predpokladam, ze jste opravneni ke zdravotni peci zdarma - pokud ne, tak si ji proste zaplatite (ale nechtejte videt, na kolik vas ta sranda prijde!).
Prvni krok k pristupu ke zdravotni peci je registrace u doktora.
Co potrebujete? Vlastne nic extra. Musite mit adresu kde bydlite a najit si doktora, ktery prijima nove pacienty. Jak na to? Na Internetu! Zabrouzdejte na http://www.nhs.uk/ a v hornim pravem rohu dejte hledat nejblizsiho GP (GP = general practitioner, proste praktikujici doktor). Dostanete seznam doktoru s poznamkama typu, ordinacni doba a hlavne, jestli prijima nove pacienty. Osobne doporucuji ze seznamu vybrat nejblizsiho doktora a zavolat mu. Hlavne si tim overite ordinacni hodiny, ktere na techto strankach nestymujou. Podle http://www.nhs.uk/ maji doktori otevreno prakticky stale, coz v praxi neni pravda. Vetsinou maji otevereno dopoledne a k veceru a i to se ruzni.
Nasledne si k doktorovi skocte. Dostanete formular na vyplneni - same veci typu jake choroby mate, meli jste, budete mit, babicka vasi tchyne mela. Formular vyplnte a doneste zpet. Za nejaky cas vam prije karicka NHS a pozvanka na vstupni kontrolu. Kontrola je sravnatelna s ceskou kontrolou (tlak, moc a podobne legracky). Pokud budete shledani zdravymi, tak tim pro vas legrace konci, pokud ne, tak pro vas legrace zacne. Ta je jiz v individualni rezii, takze tu probirat nebudu.
Co muzete delat dale? Prvne, cislo NHS se da pouzit k zajimave veci - k ziskani EHIC karticky. Ano, aniz byste platili pojisteni muzete pouze na zaklade registrace u GP dostat karticku EHIC. Jak na to? Na Internetu! Zajdete na adresu https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do a vyplnte formular, uvedte, ze mate cislo NHS (nikoliv NINO, ackoliv pokud mate NINO, muzete pouzit to) a do tydne vam karticka prijde. Zadarmo! Co dale? Tuto karticku muzete pouzit k tomu, abyste se odhlasili od ceske, ci jine zdravotni pojistovny (a tim padem usetrili za poplatky za pojisteni). Podle zakonu EU nemuzete byt pojisteni ve dvou zemich najednou, takze asi tak.
Co dale? Treba se zaregistravat u zubare. Zubar je trochu komplikovanejsi. Prvne, jsou tu dva druhy - NHS, nebo soukromnik (nebo soukromnik, co dela i jako NHS - proste jednou vas osetri jako NHS, a jednou na sebe). Aby mi nekdo nevynadal, i v Anglii funguji soukromy doktori, kde se normalne plati. Ale to asi nebude prvni zastavka cloveka prijevsiho do Anglie. Pokud uz jste se rozhodli jit k soukromnikovi, tak vas odkazu na stranky BUPA (www.bupa.co.uk). Plati se mesicni poplatek podle zvoleneho planu, ale mate pak narok na mnohem luxusnejsi sluzby (podle zvoleneho tarifu). Tak zpet k zubarovi. Jaky je rozdil mezi NHS a soukromnikem? Moc velky ne. NHS zubar ma stanovene stropy, ktere muze inkasovat. Takze napriklad plomba je za maximalne £48 atd. Mesicne pak je stanoven strop, kolek muzete zaplatit. Nechci kecat, ale je to neco kolem £200. Celkem hezky prehled o cenach je zde http://www.whatprice.co.uk/dentist/nhs-prices.html. To jen pro orientaci. Opet si muzete pokladat otazku, proc by nekdo chodil k soukromnikovi, kdyz muze dostat tu samou peci od NHS levneji. Hmmm, protoze NHS zubari utikaji od NHS. Cenove se jim to nevyplaci tak, jako soukromnikum. V zasade najit si NHS zubare da praci. Ale da se. Opet vyuzijte stranky http://www.nhs.uk/, ale mozna budete muset k soukromnikovi. V tom pripade jeste nemusite zoufat. Funguji totiz pojistovny na zubarskou peci! Zkuste treba tuto http://www.tescofinance.com/personal/finance/insurance/dentalins/index.jsp.
Jen je tu jeden hacek. Pojisteni nefunguje hned, jak si ho sjednate. Vetsinou je tam 1 az 3 mesicni lhuta, takze si s pojistenim pospeste, jinak si budete platit ze sveho! Stejne tak si overte co a jak je proplaceno. Abyste si nenechali udelat supadupa titanove zuby do cele huby a pak nesplakali nad vydelkem.
Co delat, pokud vas boli zuby? Skocit k zubari. Pokud mate soukromeho, tak vas objedna na brzky termin (v lepsim pripade osetri okamzite), NHS zubar vas nejspis necha trochu podusit. Asi se budete divit, ale v Anglii se bolest zubu normalne neosetruje ambulantne - vetsinou dostanete prasky na bolest (konskou davku) a objednaji vas treba az za 14 dni! Samozrejme zalezi od pripadu, ale pokud zubar neshleda, ze je zub zaniceni (tedy ze nejste v ohrozeni) tak si vas opravdu objedna tak, jak mu to vyhovuje.
Tak a to je asi vsechno..
Abych nezapomnel. Co delat, kdyz je vam blbe a potrebujete pomoc. Takze, je-li vam opavdu zle a nedostanete se k doktorovi, tak volejte 999. Ambulance. Pokud je vam tak, ze nekam dojdete, ale je vam fakt zle, proste akutni pripad, tak mate dve moznosti. Bud si najdete na obligatnich strankach http://www.nhs.uk/ nejblizsi walk-in centre (bezne choroby, mensi urazy atd.), nebo nejblizsi nemocnici a tam si skocte na A&E (accidents & emergency). Na A&E jednotkach provadeji tzv. triage - tedy zjisti, jaky pripad je jak nalehavy a podle toho osetruji. Tzn. pokud budete shledani v ramci ostatnich pacientu jako lehky pripad, muzete cekat i nekolik hodin. To jen pokud tam pojdete s chripkou a budete se rozcilovat, ze vas nikdo neosetruje.
A na zaver. Pokud mate nejake podezreni na chorobu, ale nejste si jisti co delat, tak volejte ghostbust ... volejte nhs direct (http://www.nhsdirect.nhs.uk).
A to je zatim opravdu vsechno. Dekuji za pozornost a priste nashledanou!
Ondra

No comments: