Anglie Francie Nemecko Madarsko Italie Jamajka Slovensko Spanelsko Turecko Skotsko Sardnie Cesko Bulharsko Andorra Monako Vatikan Slovinsko Chorvatsko Bosna Rakousko Belgie Jersey Gibraltar

Thursday, July 30, 2009

Uvaha nad vypujcenim si auta v Anglii

Pujcovani aut. V CR stale povazovane za znamku zbytecneho luxusu. V Anglii naprosto bezne. Anglicka mentalita veli - kdyz neco nepotrebuji denne, tak se vyplati si to pujcit. A v leccems ma pravdu.
Cesky clovek odkojeny lacinou turistikou, s baglem plnym konzerv (a lihovym varicem) naprosto zavrhuje myslenku pujceni si auta. Cesky clovek si proste mysli, ze s hromadnou dopravou dojde nejdal. Takovy clovek pak prijede do Anglie, rozhledne se a nestaci se divit.
Jak je znamo, penize mluvi za vsechno a neni to jen o penezich. Je to i o case. Takze si porovnejme jak na tom bude clovek, ktery prileti do Londyna na tyden a chce se podivat i po zajimavostech za zdmi Londyna (reprezentovanymi povestnou dalnici M25 - London Orbital).
Porovnejme si tri priklady dopravovani se - clovek spolehajici vyhradne na hromadnou dopravu. Nasledne clovek, ktery prijizdi svym autem. A do tretice clovek, ktery si auto v Anglii pujci v pujcovne.
Ve vsech pripadech se clovek chce podivat po Londyne (3 dny), nasledne se podivat na Stonehenge, zajet si do Oxfordu a Cambridge, stavit se v Brightonu, podivat se na Leeds Castle, a konecne pro pobaveni se podivat do nejakeho zabavniho parku (v nasem pripade se bude jednat o Thorpe Park).
Aby byla ukazka alespon trochu realisticka, pocitam zajezd dvou lidi (proste parek, tzv. burt, tedy vurt :-))

Takze prvne clovek hromadny: prileta letadlem na Stansted. Bere si autobus a prijizdi do Londyna, Victoria station. Nasledne kupuje travel kartu na 7 dni na dve zony. Podiva se po Londyne (vse v cene travel karty) a rozjizdi se po pamatkach. Do Oxfordu, Cambridge a Brightonu jede vlakem. Leeds castle je vlakem + autobus. Thrope park je metrem a autobusem, ale je mimo prvni dve zony, takze si doplaci. Stonehenge vezme autobusem z Victoria station. Nasledne opet busmo na letiste a hura domu.

Clovek jedouci svym autem: prijizdi do Londyna. Samozrejme ma v nohach (v kolech) 1200km a musel si zaplatit benzin, pojisteni a cestu pres kanal. Prisel o dva dny dovolene, jelikoz ty stravil na ceste (ta trva kolem 18 hodin). Opet si kupuje travel kartu na sedm dni. Opet dve zony. Na vsechny atrakce mimo Londyn jede autem, tudiz si plati benzin. Parkuje kde se da, snazi se vyhnout parkovnemu, sem tam se mu to i dari. Zcela vycerpan se pak vydava na dalsi cestu zpet do CR. A definitivne vycerpan pada doma do postele.

Clovek pujcovny: prileta do Londyna a bere autobus do centra. Opet si kupuje travel kartu na tyden. Ctvrty den, kdy uz ma Londyna plne zuby, si vyrazi pujcit auto. Zaplati a vyrazi po pamatkach. Jako v predchozim prikladu, parkuje kde se da a plati si benzin. Je to celkem v pohode, vidi co potrebuje, jako v predchozim pripade se stavi kde chce a uziva si. Nasledne vraci auto, vyrazi na letiste a zpet domu.

Tak a ted inventura - prvni pripad - clovek je unaven, jelikoz se musi prizpusobovat hromadne doprave. Nevidi vsechno co bych chtel a neustale sleduje hodinky, aby mu neujel vlak/autobus, a pak zase naopak co chvili dlouhe minuty proceka na zastavkach a nadrazich (a to nemluvim o tlacenicich ve vlacich).
Druhy pripad je na tom lepe, ale neustale se citi unaven, jelikoz cesta pres Evropu je vycerpavajici. Zase videl co chtel, stavil kde se stavit chtel.
Treti pripad je celkove spokojeny. Do Anglie se dostal za dve hodky, podival se kam se podivat chtel, mel klidnou hlavu, jelikoz auto nebylo jeho, tudiz zadne nebezpeci - i kdyby se vyboural, tak jeho se to netyka.

Kdo vyhrava - ano, ten, kdo si pujcil auto. Mel minimum starosti a pritom nejvic moznosti.

A ted se na to podivame z financniho hlediska:

PolozkaHromadna dopravaVlastni dopravaPujcovna
Doprava do Anglie£100£200£100
Doprava z/na letiste£30£0£30
Doprava po Londyne£50£50£50
Na Stonehenge£64£20£20
Do Cambridge£60£12£12
Do Oxfordu£50£12£12
Do Brightonu£52£12£12
Do Thorpe parku£5£2£2
Leeds Castle£62£10£10
A zpatky domu£100£150£100
Pujcovne£0£0£100
Celkem£573£468£448
Hmm, tak to tu mame. Zajimave, ale celkove nejlepe (i kdyz ne o moc) vyjde pujcovna. Nasleduje doprava ve vlastnim aute a konci hromadna doprava. Kdyz si pripocteme, ze pri volbe autopujcovny jste svezi a veseli (jak kdo :-)) tak opravdu pujcovna zustava nejlepsi volbou.
Jen moje poznamka pod carou - cesky clovek si tohle nikdy sam nespocita, protoze ho to vlastne ani nenapadne, a kdyz, tak si rekne, ze vylety po Anglii si odpusti a radsi takto usetrene prostredky vynalozi na suvenyry, popr. na dovolenou u Machace ...
Tak a to je zatim vsechno. Opet, pokud mate dotazy, tak se ptejte :-)
Ondra

ps: jen pro zajimavost jsem si udelal kalkulaci pro dva dospele + dve deti. V tom pripade cestujici hromadnou dopravou zaplati pres £1000, ti co si pujci auto £850 a jedouci po vlastni ose £500. Takze v pripade kdy jedou ctyri lidi dava vlastni auto velky smysl (i kdyz to znamena ony dva dny z dovolene mene).

1 comment:

spoon said...

s tim sis dal praci :) a je to pravda. My si auto pujcovali v Irsku, slozili se na to a NAPROSTA POHODA